Po podatkih Inštituta Jožef Štefan je s Covid-19 prekuženih že milijon Slovencev. Po njihovi oceni je hkrati neprecepljenih in neprekuženih še približno četrtina prebivalstva. Prav tako ugotavljajo, da je dovzetnih za okužbo nekoliko več ljudi, saj priznavajo, da cepiva niso 100-odstotno učinkovita.
Na Inštitutu Jožef Štefan ocenjujejo, da je prekuženih že skoraj 50% Slovencev
Na IJS cenjujejo, da je trenutno dnevno okuženih približno 3x toliko oseb, kot je dnevno potrjenih primerov. To pomeni, da dnevno ne odkrijemo približno 200% asimptomatskih primerov (če je dnevno odkritih 1.000 novih simptomatskih okužb Covid-19, potem se ob teh okužbah skriva še cca. 2.000 asimptomatskih okužb, ki se pri posameznikih ne kažejo z značilnimi bolezenskimi znaki, zato slednji niti ne vedo, da so Covid-19 že preboleli). Asimptomatske okužbe se pojavljajo tako med necepljenimi, kot tudi med polno cepljenimi posamezniki in bi naj bile po nekaterih ugotovitvah glavni poganjalec epidemije.
Kako natančna je ocena IJS o deležu prekuženega prebivalstva nakazujejo njihove dnevne ocene o prihodnjem razvoju epidemije skozi podatek o reprodukcijskem številu pričakovanih novih okužb. Doslej so napovedi IJS zelo dobro napovedovale razvoj epidemije. Tudi zato, ker se s številnimi ostalimi upoštevanimi parametri v njihovih modelih uporablja tudi podatek o deležu prekuženega prebivalstva. Zato lahko z veliko verjetnostjo sklepamo, da je njihov podatek o prekuženosti med Slovenci dokaj realen. Do podobnih razmerij med simptomatskimi in asimptomatskimi Covid-19 okužbami, kot jih ugotavljajo na IJS, so prišle tudi številne tuje raziskave, kar še dodatno potrjuje kredibilnost podane ocene.
Zakaj je natančen podatek o skupnem številu prekuženih tako pomemben?
Podatek o prekuženosti prebivalstva ima pomemben vpliv na prihodnji razvoj epidemije Covid-19. Številne raziskave, ki so bile izvedene v času epidemije, namreč kažejo, da nudi naravna imunost boljšo zaščito pred ponovnimi okužbami s Covid-19, kot ga nudi cepljenje. Med bolj odmevnimi raziskavami, ki ugotavljajo to dejstvo sodi raziskava iz Izraela (iz avgusta 2021), ki je ugotovila, da imajo prebolevniki 6 krat manj možnosti za ponovno simptomatsko okužbo s Covid-19, kot to velja za polno cepljene posameznike. Zaščita, ki jo nudijo cepiva proti Covid-19 s časom in novimi sevi izgublja moč. Zato se bodo morale cepljene osebe nejverjetneje cepiti vsakih 6 mesecev.
Ker je vloga cepiv proti Covid-19 predvsem v tem, da v določeni meri pomagajo preprečevati težje poteke bolezni je cepljenje smiselno predvsem pri osebah s pridruženimi zdravstvenimi težavami, kar navadno velja za starejše posameznike. Vendar mora ostati to svobodna odločitev vsakega posameznika, saj imajo tudi cepiva možne neželene stranske učinke.
Vlogo prekuženosti pri zajezitev epidemije stroka večinoma ignorira.
Podatku o številu prekuženih prebivalcev se daje premalo pozornosti. To potrjuje tudi dejstvo, da stroka še vedno ne priznava prebolevnosti, kot dolgotrajne zaščite pred novimi obolenji. Tako v Sloveniji prebolevnikom, po 180 dneh od ugotovljene okužbe s Covid-19, preneha status prebolele osebe in so po uradni definiciji umeščene med necepljene osebe za katere veljajo enaki PCT pogoji, kot za ostale necepljene.
V kolikor bi stroka in vlada upoštevali podano oceno IJS o cca 50% deležu prekuženosti med Slovenci, bi se lahko skupaj s podatki o deležu cepljenega prebivalstva sprejemali ustreznejši in predvsem milejši preventivni ukrepi, ki bi manj posegali na področje osnovnih človekovih pravic in na področje gospodarstva.
Ali visok odstotek prekuženega prebivalstva kaže na možnost, da so za nove okužbe s Covid-19 krivi predvsem cepljeni posamezniki?
Medtem, ko IJS ocenjuje, da je prekuženih že približno 50% vseh Slovencev je prav toliko Slovencev tudi polno cepljenih. Žal ni podatka o tem, koliko prekuženih prebivalcev je hkrati tudi cepljenih. V kolikor bi imeli ta podatek bi lahko izračunali kaj nas čaka v prihodnosti in kdaj bo epidemija izvenela in postala normalno obvladljiva, kot vsakoletna gripa. Temu primerno bi lahko prilagajali tudi preventivne ukrepe.
Žal večji del stroke in politike še vedno pripisuje krivdo, da se epidemija ne umirja, izključno necepljenim posameznikom. Posebej zanje uvaja številne restrikcije medtem, ko se lahko polno cepljene osebe prosto gibljejo, pri čemer je znano, da tudi cepljeni zbolijo in prenašajo virus na okolico. Na ta način bo epidemije izginila šele, ko se prekužijo tudi vsi cepljeni posamezniki.
Comments powered by CComment