Dr. Krek: "Rojeva se nova različica, ki je še za 20 odstotkov bolj kužna od različice delta." Dr. Ihan: "Morda bi se lahko malenkost uspešneje širila, nikakor pa ne tako hitro, kot recimo delta."
Krek: Prihaja nova, še bolj kužna različica koronavirusa.
"Rojeva se nova različica, ki je še za 20 odstotkov bolj kužna od različice delta," je na novinarski konferenci o aktualnem stanju, povezanem z boleznijo covid-19, včeraj povedal direktor NIJZ Milan Krek.
"V tem trenutku prevladuje različica delta, ki je bolj kužna. Rojeva se nova različica, ki je še za 20 odstotkov bolj kužna od različice delta. Pripraviti se moramo na nov izziv. Epidemije ni konec, čeprav se nekateri vedejo, kot da je je," je opozoril Krek in dodal, da so prvi podatki o tovrstni različici prišli iz Velike Britanije, je poročal Siol.
Po njegovih besedah se je tako treba začeti pripravljati na nov izziv. "Gre še za povsem začetno fazo in bo trajalo še nekaj časa, da ugotovimo značilnosti morebitne nove različice. Prav pa je, da ljudje vedo, da slika ni tako lepa, kot si morda mislijo," je dodal.
Le dan zatem strokovnjaki mirijo, da nova različica, naj vendarle ne bi bila tako zelo nalezljiva, kot je recimo delta.
V današnjem poročanju POP TV pove dr. Alojz Ihan, da še ni povsem jasno, kako nalezljiva ali kužna je nova različica delte. Glede na neke bolj eksperimentalne laboratorijske študije bi se mogoče lahko nekoliko bolje prijela na sluznico, kar bi pomenilo, da bi se lahko malenkost uspešneje širila, nikakor pa ne tako hitro, kot recimo delta. V Veliki Britaniji se sicer zdaj širi prav ta novi sev, a strokovnjaki tudi tam mirijo. Čeprav ni nobenega razloga, da bi trenutno mislili, da nov sev AY4.2 predstavlja večjo nevarnost, pa je z naslednjo različico to mogoče
Neodvisni COVID sledilnik
Najmanj 25% novih okužb in hospitalizacij je med polno zaščitenimi.
- Neodvisni
- 3522
Tudi v ZDA zaznali primere novega seva.
Direktorica Centra za nalezljive bolezni v ZDA Rochelle Walensky je povedala, da občasno ta podsev zaznajo tudi v ZDA, a ga za zdaj ne povezujejo s povečanim številom okužb ali posebnim žariščem.
Manipulacije in pretiravanja stroki zgolj škodijo.
Ni dolgo nazaj, ko je dr. Krek na javni RTV označil necepljene Slovence za "teroriste", ki imajo cepljene za talce in so krivi za celotno situacijo. Izkazalo se je, da je bilo v tistem času med novimi dnevnimi okužbami in med hospitaliziranimi že skoraj 30% polno cepljenih, kar ga je postavilo na laž.
Kot manipulacija deluje tudi prikrivanje uradnih podatkov o precepljenosti NIJZ zaposlenih. Po zadnjih javno dostopnih podatkih, ki jih je izrekel dr. Krek, je precepljenih le okoli 55% vseh zaposlenih. Skupaj s tistimi, ki so covid-19 že preboleli se po svežih podatkih ta odstotek zviša na 84%, vendar na NIJZ ne želijo povedati, koliko je dejansko cepljenih in koliko prebolelih.
Očitno je del stroke še vedno mnenja, da si Slovenci ne zaslužijo prijazne, korektne in transparentne komunikacije. Manipulacije, laži in strašenje dosegajo ravno nasprotni učinek, saj še dodatno poglabljajo verzel in nezaupanje do stroke.